O KLUBIE

KLUBIE MKS "PARASOL" WROCŁAW:

Młodzieżowy Klub Sportowy "PARASOL" Wrocławzostał założony w kwietniu 1982 roku. Od początku klub miał swoją siedzibę na Pilczycach, na stadionie przy ul. Lotniczej . Z kronikarskiego obowiązku należy dodać , że wcześniej funkcjonowały tu dwa kluby piłkarsko-hokejowe : Stal i Piast Pilczyce z wielce zasłużonym trenerem Stanisławem Tymowiczem. W roku 2012, roku Mistrzostw Europy w piłce nożnej, klub będzie obchodził jubileusz 30 lat działalności Tadeusz Banach, Andrzej Kuciel i Michał Popek , działacze ówczesnego Dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji Wrocław Fabryczna , którzy powołali nowy wrocławski klub, nie przypuszczali w najśmielszych założeniach , że ich pomysł wychowywania poprzez sport i rekreację chłopców i dziewcząt z wielkich zachodnich blokowisk Wrocławia nabierze takiego tempa rozwoju. W pierwszych latach opieką objęliśmy 40 dzieci, aktualnie na nasze zajęcia przychodzi ponad 300 piłkarzy i lekkoatletów.

Przyjmując dla klubu nazwę "PARASOL"pragnęliśmy uczcić pamięć słynnego batalionu harcerskiego , tak bardzo zasłużonego w walce z okupantem hitlerowskim. Dla młodych wrocławian członkowie batalionu to wspaniali patroni i wzór do naśladowania. Poprzez zaproponowanie młodzieży udziału w sportowych zajęciach i zawodach stworzyliśmy także niejako nad nią "parasol" ochronny przed zgubnym wpływem alkoholizmu i narkomanii. Warto przypomnieć, że pod koniec lat 50 działał we wrocławskiej dzielnicy Krzyki założony przez Jerzego Guderskiego klub z sekcją lekkoatletyczną o identycznej nazwie, a jego członkinią była znakomita himalaistka Wanda Rutkiewicz, która jako pierwsza kobieta zdobyła najwyższą górę świata Mount Everest. Pierwszy okres działalności to systematyczna praca w sekcjach piłki nożnej, lekkiej atletyki i kolarstwa.

Wpołowie lat 80chwałę Parasolowi przyniesli kolarze. Wychowankowie trenerów: Jacka Gardego i Ryszarda Wiązowskiego wygrywali wszystkie młodzieżowe wyścigi rozgrywane na Dolnym Śląsku, włącznie z Małym Wyścigiem Pokoju. Niestety, warunki ekonomiczne zmusiły nas do zaprzestania szkolenia w tej dyscyplinie.

Pod okiem trenerów Wiesława Prystupy i Michała Jagielskiegoswoje pierwsze lekkoatletyczne kroki na wielkiej sportowej karierze stawiała Joanna Wiśniewska - wielokrotna Mistrzyni Polski w rzucie dyskiem.Aktualnie znakomitą pracę szkoleniową w sekcji LA wykonuje trener Czesław Kołodyński,który wychował m.inn. Agnieszkę Miernik- Mistrzynię Polski Juniorek w biegach średnich a przy pomocy trenera Dominika Golca dwukrotnie doprowadził "Parasol" w ciągu ostatnich 2 lat do drużynowego mistrzostwa Makroregionu w biegach przełajowych. W "Parasolu" ćwiczyły reprezentantki Dolnego Śląska Natalia i Martyna Mandziejewicz, córki znakomitego przed laty piłkarza Zbigniewa. Wielkie nadzieje wiążemy z kolejnymi wychowankami sekcji LA: Małgorzatą Zieleń, Moniką Gębarzewską i Mateuszem Frankowskim - medalistami Mistrzostw Polski w biegach w kategori młodzik

Największą sekcję w klubie stanowią oczywiście piłkarze.Aktualnie w 14 drużynach, począwszy od żaków do seniorów systematycznie trenuje ponad 250 osób. "Parasol" parokrotnie zdobywał Mistrzostwo Dolnego Śląska w kat. junior starszy i junior młodszy a drużyny żaków, orlików,młodzików i trampkarzy zawsze należą do najlepszych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Cieszymy się bardzo z indywidualnych osiągnięć naszych wychowanków.Ireneusz Kowalski, Krzysztof Ulatowski, Krzysztof Ostrowski, Jacek Imianowski, Artur Monasterski , Paweł Odrzywolski to reprezentanci Polski lub Dolnego Śląska w kategoriach juniorskich, to zawodnicy, którzy zaliczyli wiele udanych meczy w Ekstralidze lub I lidze. Marek Kowalczyk będąc zawodnikiem "Parasola" odniósł w barwach Reprezentacji Polski U-16 w 1993 historyczny sukces zdobywając złoty medal Mistrzostw Europy. Warto podkreślić ,że Marek jak i jego kolega z "Parasola" Maciej Kowalczyk, który udanie występował w Ekstralidze Polski i Ukrainy, swoje piłkarskie wyszkolenie otrzymali w KS "Włókniarz" Stabłowice. Swój udział w zdobyciu w 2007 roku przez reprezentację Dolnego Śląska Mistrzostwa Europy Amatorów miało 3 wychowanków "Parasola" : Michał Sudoł, Michał Wróbel i Patryk Partyka. W ślady swoich starszych kolegów idą ich następcy. Krzysztof Cieśla, Piotr Godzwon i Jakub Wrąbel to aktualni reprezentanci Dolnego Śląska w kat.U-15.Każdy z nich, jak i wielu ich kolegów, ma szansę na zrobienie wielkiej piłkarskiej kariery. Na wychowawcze i piłkarskie sukcesy "Parasola" pracowali z pełnym zaangażowaniemznakomici trenerzy: Józef Druszkowski, Tadeusz Skupień, Roman Masztalerz, Paweł Garba, Franciszek Gołkowski, Michał Fiłon, Waldemar Skwierczyński,Michał Popek, Henryk Augulewicz, Jerzy Olearnik , Andrzej Lis,Mieczysław Długosz, Jan Kopertyński , Ryszard Żygadło, Dominik Radziejewski, Aleksander Papiewski ,Janusz Kudyba ,Robert Choiński i Ryszard Urbanek.. Wielkie nadzieje wiążemy z trenerami młodego pokolenia: Kamilem Witkowskim , Robertem Cichym, Marcinem Wekierą, Jackiem Narojczykiem, Maciejem Wroną , Mariuszem Kotem, Wiktorem Sadowskim, Bartkiem Obstójem, Danielem Dudkiem oraz Dominikiem Markowskim.

Na szczególną uwagę wśród kadry trenerskiej "Parasola" zasługuje trener Jan Słaby, który mimo 83 lat/ najprawdopodobniej jest to najstarszy czynny trener w Polsce/ imponuje wspaniałą formą psychiczną i fizyczną. Lwowiak, żołnierz Armii Krajowej, żywa legenda wrocławskiego sportu. Dla młodszych kolegów, ze swoim wielkim doświadczeniem i fachowością i co ważne ,z dużym poczuciem humoru, stanowi doskonały wzorzec do naśladowania, dla swoich podopiecznych / aktualnie szkoli w Parasolu najmłodszych bramkarzy/ jest zarówno doskonałym trenerem jak i wychowawcą.

Nie zapominamy również o rodzicachdzięki którym nasz klub szczyci się wieloma sukcesami sportowymi i ,co bardzo ważne, wychowawczymi. Wielką, nie do przecenienia rolę w "Parasolu" pełni Ryszard Żygadło, który 23 lata temu objął po Zbigniewie Dobrzańskim obowiązki sekretarza. Zarówno on jak i pozostali ofiarni działacze : Kazimierz Horyd, Ryszard Modliszewski, , Eugeniusza Smalec , to po zawodnikach i trenerach istotny gwarant ciągłości szkolenia w Młodzieżowym Klubie Sportowym "Parasol" Wrocław


Michał Popek

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości