KODEKS RODZICA

KODEKS Rodzica (i zarazem pierwszego kibica swojego dziecka)

BArdzo proszę o utożsamianie się tymi zasadami. To nam wszystkim pomoże w pracy.

1.Powodem, dla którego Twój syn gra w piłkęnożnąjestZABAWA.Nie wywierajpresji na swojedziecko- nie zabieraj mu radości z gry.

2. Drużyna ma tylko jednego trenera, który za niąodpowiada.Nie wywierajna trenerze nacisku, próbując wprowadzićswoje wizje przyszłej kariery sportowej swojej pociechy.DZIECKU WYSTARCZY TYLKO JEDEN TRENER.

3. Bądź prawdziwym kibicem – na dobre i na złe, fanem wspierającym całą drużynę i swojego syna.

4. Nie steruj swoim dzieckiempodczas treningu i meczu. Ciągłe podpowiedzi typu: wybij piłkę, podaj piłkę, biegnij, uderz, do przodu, do tyłu szybciej podaj, kiwaj go, itd. Nie pomagają dziecku, wywierają na nim presję, przez co podejmuje „nie swoje decyzje”. Uczmy dziecisamodzielności i odpowiedzialnościna boisku przez samodzielną grę i przede wszystkim pozwólmy bawić się dzieciom podczas gry . Tak wykreujemy Mistrza gry.

5. Rodzic ma prawo wiedzieć – trener zawsze służy swoją wiedzą oraz czasem, aby Państwu odpowiedzieć na każdą wątpliwość.

6.Uczmy dzieci punktualności – nie zabierajmy im czasu z radości przebywania z piłką. Szanujmy przygotowanie trenera do zajęć, ponieważ każde przyjście po czasie zawodnika dezorganizuje trening i wprowadza nie potrzebne zamieszanie.

7.Zawsze zachęcaj swoje dziecko do gryfair play,

8. Ucz swoje dziecko że wysiłek i praca zespołowa są tak samo ważne jak zwycięstwo a wynik każdego meczu trzeba akceptować, ważny jest wysiłek włożony w grę.

9. Nie wystarczy,że powiesz kilka słów po meczu. Rozmawiaj z dzieckiem równieżprzed nim. Przed meczem nigdy nie mów „strzel gola”, czy „musicie wygrać”. Zamiast tego powiedz np. "zagraj najlepiej jak potrafisz i baw siędobrze".

10.Nigdynie zawstydzaj i nie wprawiaj w zakłopotanie swojego syna z powodu występu, zdolności lub rezultatu meczu, w którym uczestniczył.

11.Najważniejsza jest motywacja wewnętrzna zawodnika - jeżeli dziecko ma pasję i marzenia nie zabijajmy ich!

12.Nie stresujdziecka, bądźmniej krytyczny. Twój syn potrzebuje twojego wsparcia, zaufania i wiary. Bezżadnych zbędnych oczekiwańbędzie bardziej zrelaksowany.

13. Nie zabierajradości swojemu dzieckui nie kreuj go na siłęna mistrza, by na skutek przeciążeń fizycznych i psychicznych przedwcześnie sięnie „wypalił”.

14. Nie krytykuj publicznie sędziowania, uznawaj decyzje sędziowskie,nie kwestionuj ich uczciwości przy dziecku !

15. Daj przykład odnosząc się z szacunkiem do drużyny przeciwnej i jej kibiców.

16. Okazuj radość i baw się razem z Twoim dzieckiem.

17. Naucz dzieci przegrywać i wygrywać – to nasz bardzo ważny wspólny cel.

18. Reagujmy wspólni w myl zasadytrener na trenigu a rodzic w domu w sytuacji gdyby dziecko było nie zaangażowane w zajęcia teningowe, nie dawało się z siebie 100% możliwości, dokuczało i przeszkadzało innym. To jedyny powód do zwracania uwagi !

19. TO SĄ JESZCZE MALI PIŁKARZ I MAJĄ PRAWO DO BŁĘDÓW. Nawet w dorosłoej i poważnej piłce nożnej zdarzają się błędy w ustawieniu, przyjęciu piłki czy podaniu. Dziecko tym bardziej może się pomylić.

20. DZECI się starają na każdym treningu i meczu. Nigdy w to nie wolno nam wątpić.

21. Pamiętaj, że czasem przeciwnik może byc po prostu lepszy i wtedy po ewentualnej porażce tym bardziej trzeba dzieci wspierać i okazać im wsparcie. Nigdy nie uda się wygrać "wszystkiego". I nie to jest najważniejsze.

22. Pamiętajmy, że piłka nożna dzieci a piłka nożna dorosłych to dwie całkiem różne sprawy. Nie oczekujmy więc od dziecka gry jak u dorosłego.

Wiadomości (utwórz nową)